U babci w ogródku

Trzecia inicjatywa realizowana w ramach projektu “Mały Uniwersytet Tradycji II” dotyczyła tradycyjnego ogródka u babci i tego co można w nim znaleźć, a że dawne ogrody to nie tylko kwiaty, ale i gliniane naczynia zawieszone na płotach to pierwsze działanie dotyczyło właśnie tradycyjnych metod wyrabiania garnków, które zorganizowane zostały przez grupę wolontariuszy w skansenie w Wygiełzowie dla grupy 20 osób od najstarszego do najmłodszego pokolenia. Uczestnicy dowiedzieli się jak czyścić i przygotowywać glinę wydobywaną z ziemi do lepienia, potem lepiono garnki ręcznie, a następnie uczestnicy spróbowali swoich sił na kole garncarskim. Ulepione naczynia poszły do suszenia w piecu garncarskim. Warsztaty te pozwoliły zapoznać uczestników z tradycyjnym rękodziełem, którym to zajmowali się mieszkańcy w sąsiedniej gminie jeszcze do końca XX w., a które obecnie odchodzi w zapomnienie. Po warsztatach każdy uczestnik dostał tradycyjną „dzidkę” i na nich, tak jak nasi dziadkowie upiekli kiełbaski przy dźwiękach muzyki ludowej. Było dużo śmiechu i wspólnej zabawy. Młodzież była zachwycona czasem spędzonym w gronie rówieśników i seniorów.

Skoro inicjatywa realizowana była u babci w ogródku nie mogło zabraknąć i tradycyjnego ogrodu. Na ten cel zagospodarowano teren parafialny, gdzie powstał tradycyjny ogródek z piwoniami, irysami, liliowcami, liliami, ostróżkami i innymi kwiatami, które dawniej zdobiły ogródki, a które realizatorzy inicjatywy pozyskali z ogródków swoich znajomych, a brakującą część roślin zakupili ze środków inicjatywy. Nasadzenia prowadzili kilkakrotnie ponieważ nie wszystkie rośliny były dostępne w jednym czasie. Po nasadzeniu roślin zaprosili 32 dzieci z przedszkola samorządowego w Babicach na lekcję o tym jak dawniej wyglądały przydomowe ogródki oraz co się w nim znajdowało i co rosło. Dzieci zapoznały się z tradycyjnymi roślinami i kwiatami, które znalazły się w ogródku „u babci”. Były bardzo ciekawe i zadawały dużo pytań. Ich wiedza, którą przekazali wolontariusze została sprawdzona w trakcie quizu ze znajomości roślin. Wszystkie dzieci dostały słodkie nagrody (ciastko i soczek) zakupione ze środków inicjatywy. Po powrocie do przedszkola dzieci miały za zadanie narysować kwiaty, które widziały  “U babci w ogródku”. Przygotowane rysunki zostały wywieszone w przedszkolu, a dzieci, które wzięły udział w rysowaniu w nagrodę dostały czekoladę zakupioną ze środków inicjatywy.

Inicjatywa ta miała na celu pokazanie szczególnie młodemu pokoleniu jak dawniej wyglądało codzienne życie, jak szanowano pracę, ziemię i rośliny, które na niej rosły, jak wykorzystywano dary matki natury. Pozwoliła również zintegrować wolontariuszy z młodszego i starszego pokolenia przy tworzeniu ogródka. Warsztaty w skansenie zaciekawiły zarówno starsze pokolenie, jak i młodzież szkolną, ponieważ tradycyjne wydobywanie gliny i wyrabianie naczyń glinianych mieszkańców naszej gminy było czymś mało znanym, mimo, że zajmowali się tym mieszkańcy sąsiedniej gminy Alwernia.

Temat „babcinego” ogródka tak zaciekawił przedszkolaków, że opiekunowie ich nie mogli wyjść z podziwu jak dzieci uważnie i ze skupieniem słuchały opowieści wolontariuszy, zadawały pytania i angażowały się w quiz. Mamy nadzieję, że w przydomowych ogródkach dzieci chociaż w części zagoszczą tradycyjne kwiaty i zioła.

Zadanie “Mały Uniwersytet Tradycji II” zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego we współpracy z gminą Babice.