Mały Uniwersytet Tradycji II

Drugą inicjatywą realizowaną w ramach projektu “Mały Uniwersytet Tradycji II” dofinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego była inicjatywa mieszkańców Olszyn “A nasza gmina tradycją stoi…”

Członkowie grupy inicjatywnej przygotowali multimedialny pokaz  tradycyjnego koszenia siana i jego  suszenia pt. „Sianokosy”, dla przedszkolaków/uczniów gminy Babice.

W tym celu zgromadzili potrzebne narzędzia i przyrządy, a także stroje.

Prezentacja przekazana została m.in. do przedszkola w Babicach, gdzie obejrzało ją 51 dzieci z przedszkola działającego przy Zespole Szkół w Babicach.

Drugim działaniem było zorganizowanie wyjazdu do Skansenu w Wygiełzowie dla 22 osób mieszkańców gminy Babice. Uczestnicy zwiedzili zabudowania Krakowiaków Zachodnich oraz wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Pranie na tarze”.  Dowiedzieli się, w jaki sposób gospodynie – nasze babcie, praprababcie prały bieliznę, pościel, skąd pozyskiwano wodę, jakich narzędzi używano do prania. Uczestnicy, szczególnie młodzież  próbowali swych sił przy praniu na tarce metalowej, stwierdzając jednocześnie, że nie była to łatwa praca, a wykonywały ją przeważnie kobiety. Następnie uczestnicy udali się na warsztaty, gdzie samodzielnie wykonali  mydełka tradycyjnym sposobem z naturalnych składników.

Po długiej wędrówce po Skansenie i zapoznaniu się z dawnym życiem mieszkańców wsi Małopolski Zachodniej, chętnie odpoczywali przy ognisku i pieczeniu kiełbasek oraz drobnym poczęstunku, dzieląc się wrażeniami. Po wspólnym posiłku, zaczęły się zabawy dawne w kole (seniorzy  z młodzieżą). Pogoda sprzyjała wędrówce po Skansenie i zabawom na świeżym powietrzu, humory także dopisywały.

Zadanie „Mały Uniwersytet Tradycji II” zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego we współpracy z gminą Babice.

Pliki do pobrania: